Hai în familie!

Alătură-te comunității La Clasă 💬

Fii parte din cea mai activă comunitate de profesori din România!

👉 Intră în Grupul La Clasă — peste 25.000 de membri care împărtășesc idei, resurse și experiențe din școală.

👍 Urmărește și pagina noastră de Facebook — peste 16.000 de profesori conectați prin noutăți, articole și inspirație zilnică.

TE INTERESEAZĂ

― Advertisement ―

AcasăLegalATENȚIE!!! „NU există obligativitatea justificării activității on line prin înregistrare sau capturi...

ATENȚIE!!! „NU există obligativitatea justificării activității on line prin înregistrare sau capturi de ecran”

Sindicatele reacționează

Abuzurile MEC din această perioadă intră în atenția sindicatelor. Referindu-se la obligativitatea justificării activității online prin înregistrare sau prin capturi de ecran, Nicu Cotescu, președintele Sindicatului Învățământului ,,Spiru Haret” Dolj, susține ilegalitatea acestei solicitări.

Pana la acest moment, avand in vedere OMEC 4135/2020, Planul national de interventie educationala din 22.o4.2020, Planul judetean de interventie educationala din 24.o4.2020
NU exista obligativitatea justificarii activitatii on line prin înregistrarea activității, print screen-uri, etc!

Facebook: Nicu Cotescu

Ce spune legea

Conform sindicalistului, OMEC 4135/2020 este singurul document care stabilește modalitatea de justificare a activității.

Singurele prevederi legale:
,,OMEC 4135/2020
Conducerea unității de învățământ:
Art 8 i) stabilește modalitatea de monitorizare a realizării activităților on-line de către cadrele didactice;
Cadrele didactice
Art 10 g) raportează conducerii unității de învățământ activitatea desfășurată, ținând seama de modalitățile și termenele de raportare stabilite de către aceasta;”

Facebook: Nicu Cotescu

Ce trebuie să facă directorii de unități de învățământ?

Evidența activități trebuie ținută de către directorii unităților de învățământ.

Cu alte cuvinte, unitatea de invatamant ar trebui sa tina o evidenta printr-un DOCUMENT care sa prevada: cadrul didactic, disciplina, clasa, tema, platforma sau aplicatia, de orice fel, utilizata, document sub forma de aplicatie unde cadrele didactice intra zilnic, dupa caz, si isi completeaza respectivele rubrici!

Facebook: Nicu Cotescu

Dă un Like paginii Facebook LA CLASĂ

Te invităm în grupul Facebook “La clasă”. Aderă aici

Despre înregistrarea activitatii sau print-screen-uri ca dovadă a activității on line, dincolo de prevederile…

Geplaatst door Nicu Cotescu op Maandag 27 april 2020

RECENTE