După cum am scris aici, reprezentanții SIIP TIMIȘ au anunțat că vor solicita Inspectoratului Teritorial de Muncă să precizeze clar cine trebuie să asigure echipamentele de protecție.

Răspunsul ITM (Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș)

Ce spune LEGEA!?

Conform Codului Muncii, MEC are obligaţia să asigure securitatea şi sănătatea salariaţilor în toate aspectele legate de muncă. În aceste condiții, din moment ce cadrele didactice sunt angajați ai MEC, această instituție trebuie să respecte prevederile Codului Muncii.

(Legea 53/2003), art. 175:
Art. 175.
(1) Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
(2) Daca un angajator apeleaza la persoane sau servicii exterioare, aceasta nu il exonereaza de raspundere in acest domeniu.
(3) Obligatiile salariatilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca nu pot aduce atingere responsabilitatii angajatorului.
(4) Masurile privind securitatea si sanatatea in munca nu pot sa determine, in niciun caz, obligatii financiare pentru salariati.

Te invităm în grupul Facebook “La clasă”. Aderă aici

Dă un Like paginii Facebook LA CLASĂ