Hai în familie!

Alătură-te comunității La Clasă 💬

Fii parte din cea mai activă comunitate de profesori din România!

👉 Intră în Grupul La Clasă — peste 25.000 de membri care împărtășesc idei, resurse și experiențe din școală.

👍 Urmărește și pagina noastră de Facebook — peste 16.000 de profesori conectați prin noutăți, articole și inspirație zilnică.

TE INTERESEAZĂ

― Advertisement ―

Unii profesori vor primi bani în plus în iunie 2026

Când intră baniiO parte dintre profesorii și angajații din educație vor primi sume suplimentare odată cu salariul din luna mai, care va fi achitat...
AcasăEvenimentDeputat PNL: „De ce aş cumpăra la profesori mască?” - VIDEO

Deputat PNL: „De ce aş cumpăra la profesori mască?” – VIDEO

Deputat PNL

Deputatul PNL de Gorj Dan Vîlceanu a declarat că profesorii trebuie să-şi cumpere măşti din banii lor.

Daţi-mi voie să vă spun un lucru: nu cred că e normal ca profesorii să spună ‘dom’ne, mie să-mi dea statul mască’. Vă şi spun de ce. Pentru că statul nu asigură mască tuturor angajaţilor lui. Angajatul de la AJPIS, de exemplu, se duce la serviciu şi-şi cumpără mască. De ce aş cumpăra la profesori mască?Până la urmă suntem într-o situaţie de criză sanitară şi trebuie şi noi să ne luăm măsurile să mergem la locul de muncă şi să fim în siguranţă, să îi ţinem în siguranţă şi pe ceilalţi. Nu poţi să te uiţi la stat toată ziua. Dar angajaţii din privat de ce nu cer mască de la stat?

Ce spune Codul Muncii?

Conform Codului Muncii, MEC are obligaţia să asigure securitatea şi sănătatea salariaţilor în toate aspectele legate de muncă. În aceste condiții, din moment ce cadrele didactice sunt angajați ai MEC, această instituție trebuie să respecte prevederile Codului Muncii.

(Legea 53/2003), art. 175: Art. 175.
(1) Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
(2) Daca un angajator apeleaza la persoane sau servicii exterioare, aceasta nu il exonereaza de raspundere in acest domeniu.
(3) Obligatiile salariatilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca nu pot aduce atingere responsabilitatii angajatorului.
(4) Masurile privind securitatea si sanatatea in munca nu pot sa determine, in niciun caz, obligatii financiare pentru salariati.

Răspunsul ITM (Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș)

Te invităm în grupul Facebook “La clasă”. Aderă aici

Dă un Like paginii Facebook LA CLASĂ

RECENTE